V Zemplínskych Hámroch výrazne znížili nezamestnanosť vďaka malým prevádzkam

20.11.2006 Snina

Zemplínske Hámre 20. novembra (TASR) - Vyše 36-% mieru nezamestnanosti sa podarilo v obci Zemplínske Hámre v Sninskom okrese znížiť za ostatných šesť rokoch ...
Zemplínske Hámre 20. novembra (TASR) - Vyše 36-% mieru nezamestnanosti sa podarilo v obci Zemplínske Hámre v Sninskom okrese znížiť za ostatných šesť rokoch na súčasných 7 %. Vedenie tamojšieho obecného úradu vytváralo nové pracovné miesta, pomáhalo nájsť obyvateľstvu prácu v okrese, na celom Slovensku, ale aj v zahraničí.

\"V súčasnosti sa snažíme zriaďovať malé prevádzky, aby sme si vylepšili túto štatistiku. Vznikla prevádzka na výrobu dreveného uhlia, naplno sa rozbehne na budúci rok prevádzka v kameňolome a prevádzka drobných služieb v objekte bývalej materskej školy, kde sa vyrábajú cukrovinky a bude sa tam vyrábať aj obalový materiál z papiera a fólie, \" uviedol dnes pre TASR starosta obce Jozef Gajdoš.
Odpadový drevený materiál tesne za obcou na báze modernej technológie spracovávajú v obci na drevené uhlie. \"Vlastný proces spaľovania je ekologický a efektívnosť výroby je veľmi vysoká, \" doplnil Gajdoš. Dodal, že ide síce o špinavú prácu, pretože vyberať uhlie, vreckovať ho a pripravovať na expedíciu nie je čistá záležitosť, ale zamestnáva sedem ľudí z obce s 1 264 obyvateľmi.
Kameňolom nachádzajúci sa tesne za obcou pripravujú v týchto dňoch na inštaláciu novej technologickej linky. Postavia ju v priebehu zimy tak, aby v marci rozbehli prevádzku na plný výkon. Pre stavebné firmy, cestné či železničné stavby tak budú ponúkať kameň v šiestich frakciách. Podľa starostu kameňolom roky obec zaťažoval. Ťažilo sa v ňom 180 až 200 000 ton kamennej drviny ročne. Keďže ťažké nákladné vozidlá devastovali cesty, vodovodné siete a životné prostredie, vedenie samosprávy sa rozhodlo, že ak už obyvatelia \"trpia\", nech má obec z toho nejaký úžitok. \"Plánujeme ťažiť ročne okolo 30 až 50 000 ton a získané financie chceme využiť na výstavbu potrebnej infraštruktúry v obci, pre ktorú to bude veľký prínos, \" doplnil starosta. Dobývací priestor je vo vlastníctve obce. Samospráva potrebuje ešte dotiahnuť úpravy hraníc s tamojším vojenským obvodom. Obec dala kameňolom do prevádzky istej súkromnej firme, ktorá doň musí zainvestovať asi 25 miliónov Sk.
 

Vyberte región